Plaska Wallpaper, World Class Quality Wallpaper

Contact Us : +9821-88085384
+989354321116

Wallpaper & Plaska History

تاریخچه پیدایش و استفاده کاغذ دیواری


داستان کاغذ دیواری در واقع از چین باستان آغاز می شود. اول به دلیل آنکه چینی ها مخترع کاغذ بودند و دوم از آنرو که آن ها کاغذ برنج را 200 سال پیش از میلاد بر دیوارهای خود می چسباندند.

در قرن 8 میلادی یک زندانی چینی راز کاغذ را بر عرب ها فاش نمود که در نتیجه آنها نیز دانش کاغذسازی را به اروپا منتقل نمودند.

از آن پس بسیاری از اروپائیان متمول به هنرمندان سفارش کاغذهای نقاشی شده در ابعاد وسیع را جهت نصب بر دیوارهای منازل خود می دادند، اما کاغذ دیواری واقعی با پیدایش صنعت چاپ متولد شد.

در دوران رونسانس، کاغذ دیواری که با استفاده از تکنیک چاپ کلیشه چوبی تولید می شد، در میان اشراف اروپا محبوبیت یافت.

از زمان قرون وسطی، طبقه تراز اول جامعه عادت به نصب فرشینه های تزئینی بر دیوارهای منازل خود داشتند. این فرشینه های تزئینی هم به اتاق رنگ می داد و هم به عنوان لایه ای عایق میان دیوار سنگی و فضای داخلی عمل می کرد و در نتیجه گرمای درون اتاق را حفظ می نمود.

با این همه این فرشینه ها بسیار گرانقیمت بودند. از اینرو تنها افراد فوق العاده ثروتمند توانایی تهیه آن ها را داشتند. طبقه نیمه مرفه که یا به دلیل قیمت گزاف و یا جنگ هایی که تجارت بین المللی را متوقف می کرد توان خرید این فرشینه ها را نداشتند، برای روح دادن به اتاقهایشان به کاغذ دیواری روی آوردند.

کاغذ دیواری های اولیه طرح هایی مشابه تصاویر فرشینه ها داشتند و گاهی اوقات ورقۀ بزرگ کاغذی همانند فرشینه ها به صورت آزاد بر روی دیوار نصب می شد و گاهی نیز همچون سیستم امروزی آنرا بر دیوار می چسباندند.

معمولا تصاویر چاپی به جای آنکه قاب شده و بر دیوار نصب شوند، بر دیوار چسبانده می شدند و احتمالا ابعاد بسیار بزرگ این تصاویر چاپی که چند ورقه ای نیز بودند صرفا به منظور چسبانده شدن بر دیوار تولید می شدند.

برخی از هنرمندان سرشناس چنین آثاری خلق می کردند. از جمله "آلبرت دورر" که هم در زمینه چاپ تصاویر بزرگ و هم چاپهای تزئینی جهت آویختن بر دیوار فعالیت می کرد.

بزرگترین تصویر چاپی "طاق نصرت" بود که به سفارش مکسیمیلیان اول امپراطور روم مقدس در سال 1515 چاپ و تکمیل شد. این کاغذ دیواری ابعاد عظیم 3.57 در 2.95 متر را داشت و از 192 ورق کاغذ تشکیل شده بود و در چاپ دوره اول آن 700 کپی از آن تولید شد تا پس از رنگ آمیزی دستی، در قصرها و به خصوص سالنهای اجتماعات شهری آویخته شود.

نمونه های اندکی از الگوهای تکرار شوندۀ کاغذ دیواری های اولیه به جا مانده است، اما تعداد زیادی از کلیشه های اصلی که نمایانگر الگوهای تزئینی آن زمان می باشند هنوز هم در دسترس است.

انگلستان از کشورهای پیشرو در صنعت کاغذ دیواری محسوب می شود. قدیمی ترین نمونۀ به جا مانده از کاغذ دیواری در انگلستان که در لندن به چاپ رسیده بوده به سال 1509 برمی گردد.

استفاده از کاغذ دیواری بعد از دوران تکفیر هنری هشتم از سوی کلیسای کاتولیک بسیار رایج شد، زیرا این امر موجب قطع روابط سایر کشورها با انگلستان و در نتیجه جلوگیری از صدور فرشینه به آن کشور شد. از آنجا که انگلستان خود در تولید فرشینه مهارتی نداشت، اشراف و نجیب زادگان به کاغذ دیواری روی آوردند.

در دوران حکومت الیور کرامول تولید کاغذ دیواری از سوی دولت مذهبی عملی بیهوده به شمار آمد و متوقف شد اما با بازگشت چارلز دوم دوباره متمولین متقاضی کاغذ دیواری شدند.

حکومت کرامول، فرهنگی کسالت بار را بر مردم تحمیل کرده بود، از اینرو پس از مرگش مردم به خرید وسایل خانگی رفاهی که در دوران وی ممنوع شده بود روی آوردند.

در اواسط قرن هجده (18) بریتانیا به اولین تولید کننده و صادر کننده کاغذ دیواری در اروپا تبدیل شده بود.

در اوائل قرن نوزدهم با توسعه چاپ توسط نیروی بخار، تولیدکنندگان کاغذ دیواری در انگلستان موفق به تولید انبوه آن شدند که این امر به کاهش قیمت و در نتیجه قابل خرید شدن آن توسط طبقه متوسط انجامید.

در آن زمان کاغذ دیواری به عنوان وسیله ای ارزان و موثر جهت روح بخشیدن به اتاقهای تاریک و تنگ طبقه کارگر از محبوبیت ویژه ای برخوردار شد. با شروع قرن بیستم کاغذ دیواری یکی از رایج ترین اقلام مورد استفاده در منازل دنیای غرب گردید.

ورود این محصول به ایران به دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار بازمی گردد. وی که علاقه ای خاص به شیوه های معماری و هنر مغرب زمین داشت، در زمان نوسازی کاخ گلستان با پوشاندن دیوارهای آن کاخ توسط کاغذ دیواری های وارداتی از زمره نخستین افرادی شد که باب ورود این محصول به ایران را گشودند.

امروزه کاغذ دیواری، برخلاف نقاشی های دیواری و فرشینه های دست باف قدیم، فراورده ای ارزان و قابل دسترس برای همگان می باشد.

وسیله ای کم هزینه و نسبتا کم دردسر برای تغییر فضای داخلی اتاق ها و ایجاد جلوه ای نوین در آنها.

(منبع: نشریه مسکن)

مزایای کاغذ دیواری پلاسکا


 • قابل شستشو حتی با آب گرم و مواد شوینده
 • عمر مفید بیش از 10 سال
 • ثبات رنگ در مقابل نور آفتاب
 • نصب سریع و آسان برروی کلیه سطوح صاف
 • بهترین و زیباترین عایق
 • عدم استفاده از مواد مضر برای سلامتی انسان
 • مانع غبارخیزی مصالح دیوار و عدم جذب غبار و دود
 • عایق کامل رطوبت
 • عریض (عرض 92 سانتی متر)
 • تنوع و زیبایی در 150 طرح و رنگ متنوع
 • بدون محدودیت عرض و ارتفاع
 • قابل استفاده در اتاق خواب، کودک و پذیرایی، موسسات، لابی و اتاق هتل ها و برج ها و...

تاریخچه گروه مهندسی کویر مرکزی


گروه مهندسی کویر مرکزی در سال 1359 توسط مدیران شرکت آقای مهندس غلامعباس هوشمند (فوق لیسانس برق کنترل - قدرت) و خانم مهندس مهین پهلوان حسینی (مهندس شیمی) که هر دو از فارغ التحصیلان دانشگاه ایالتی IOWA آمریکا بوده اند تاسیس و شروع به کار نمود. شرکت در ابتدا تصمیم به ساخت باتری های سرب، اسید و نیکل، کادمیوم را داشت و طی آن مذاکراتی با طرف انگلیسی انجام گردید ولی به علت محدودیت های داخلی، موفق به اجرای برنامه نشد.

پس از آن همزمان با فعالیتهای متعدد در زمینه های آب ژاول، دستکش های صنعتی، کارخانه گلیم و پتو به بررسی تکنولوژی های روز دنیا پرداخت و بالاخره در سال 1371 تصمیم به آوردن آخرین تکنولوژی کاغذ دیواری (کاغذ دیواری چرمی) به ایران گرفت. این محصول که پلاسکا نامیده شد برای اولین بار در خاورمیانه تولید می گردد.

شرکت گروه مهندسی کویر مرکزی علاوه بر موارد فوق، در سال 1378 اقدام به احداث مزرعه مکانیزه 40 هکتاری گردو نمود که به عنوان مزرعه نمونه توسط اداره کشاورزی و استانداری یزد مورد تشویق و تقدیر قرار گرفت و لوح سپاسی تقدیم به شرکت شد.

همچنین این شرکت در زمینه معدن فعالیتهایی را آغاز نموده و دارای معادنی شامل مرمریت (در 3 رنگ صورتی، کرم، چر طاووسی) و گرانیت (قرمز) می باشد که در حال رایزنی برای یافتن شرکت های معتبر جهت همکاری برای استخراج و فروش می باشد.

هم اکنون شرکت گروه مهندسی کویر مرکزی دارای کادر مدیریتی و تخصصی متشکل از مهندسین برق (کنترل-قدرت)، برق(مخابرات)، ICT، مکانیک، معماری، CIS و مدیریت صنعتی است که در حال کنترل و گسترش فعالیتهای شرکت می باشند.